Părintele Ionuț în vizită frățească în Finlanda (7-12 aug. 2015)

În perioada 7-12 august 2015, Preasfințitul Părinte Petroniu se află într-o vizită frățească în Finlanda, fiind însoțit de către Preacucernicul Părinte Ionuț Pop, vicarul eparhial al Episcopiei Sălajului și Preacucernicul Părinte Ion Ardelean, consilierul administrativ-bisericesc al Eparhiei.

Cu acest prilej, duminică, 9 august 2015, Preasfinția Sa a săvârșit Sfânta Liturghie în Catedrala din Helsinki alături de Înaltpreasfințitul Părinte Stephanos, Primatul Bisericii Ortodoxe a Estoniei, Înaltpreasfințitul Părinte Ambrozie, Mitropolitul Helsinkiului și Înaltpreasfințitul Părinte Ilie, Mitropolitul de Oulu, Finlanda. Momentul de bucurie a fost dat și de faptul că mâine, Înaltpreasfințitul Părinte Ambrozie, Mitropolitul Ortodox al Helsinkiului împlinește 70 de ani. Totodată, în țările nordice este o zi de sărbătoare aparte prin prăznuirea Sfântului Gherman din Alaska, care s-a născut în provincia istorică a Finlandei, Karelia.

Biserica Ortodoxă a Finlandei este a doua Biserică națională a Finlandei. Ea numără aproximativ 60.000 de credincioși, reprezentând 1.1 % din populația țării, aflați sub conducerea spirituală a Prefericirii Sale Leo, Arhiepiscopul Kareliei și a toată Finlanda. Din punct de vedere administrativ teritoriul canonic al Finlandei este împărțit în trei jurisdicții: Mitropolia de Helsinki, Mitropolia de Karelia și Mitropolia de Oulu. Pe cuprinsul celor 3 eparhii funcțioanează 25 de parohii și se slujește în 50 de biserici și 100 de capele.

Creștinismul a pătruns în teritoriul de azi al Finlandei încă din secolele XII-XIII. După creștinarea slavilor din regiunea Novgorod, aceștia au devenit propovăduitori zeloși ai credinței creștine printre populația vecină finlandeză.

Din punct de vedere al administrației ecleziale, prima Episcopiei ortodoxă finlandeză a fost înființată abia în anul 1892 sub jurisdicția Bisericii Ortodoxe Ruse.
În anul 1918, Biserica Ortodoxă din Finlanda s-a autoproclamat Biserică autonomă în raport cu Biserica Ortodoxă Rusă. Patriarhul Tihon al Moscovei a recunoscut acest statut în anul 1921, iar în anul 1923 Biserica Ortodoxă Finlandeză a fost recunoscută de Patriarhia Ecumenică drept Biserică autonomă aflată sub jurisdicția patriarhului de Constantinopol.
Legăturile dintre Patriarhia Română și Biserica Finlandeză s-au intensificat în ultimii ani, dintre momentele de referință numărându-se vizita în România a Prefericirii Sale Leo, Arhiepiscopul Finlandei și, în mod special, vizitele repetate ale Înaltpreasfinției Sale Ambrozie, Mitropolitul de Helsinki.

Înaltpreasfințitul Părinte Ambrozie s-a născut la 10 august 1945. A studiat teologia la universitatea din Helsinki, precum și în Statele Unite, Ungaria, Marea Britanie și Rusia. Între anii 1969-1970 a predat la Seminarul Teologic Ortodox din Kuopio, iar în perioada 1974-1976 la Universitatea din Joensuu. În anul 1972 a obținut titlul de licențiat în științe politice. Câțiva ani mai târziu, în anul 1979, a fost tuns în monahism și hirotonit preot în cadrul comunității monahale de la Noul Valamo. Aici a avut ascultarea de econom. În anul 1986 i-a fost conferit rangul de arhimandrit, iar doi ani mai târziu, în anul 1988, a fost ales și hirotonit episcop de Joensuu. În perioada 1997 – 2002 a păstorit Mitropolia de Oulu.
Din anul 2002 este mitropolit de Helsinki. La 13 aprilie 2008 a participat la întronizarea Preasfințitului Părinte Episcop Petroniu ca primul Episcop al Sălajului. De asemenea, Înaltpreasfințitul Părinte Ambrozie a mai vizitat încă o dată Episcpia Sălajului în toamna anului 2013, când a săvârșit Sfânta Liturghie la biserica Sfântul Nicolae din Zalău alături de Preasfințitul Părinte Petroniu.